U selu Šćipe, nedaleko od Prozora u Bosni i Hercegovini svećenik Branko Jurić organizirao je iftar za komšije Bošnjake.
Ovaj nesvakidašnji primjer međureligijske solidarnosti, upriličen u rodnom selu Jurićeve majke, u toploj atmosferi zajedništva okupio je brojne mještane.
Jurić, inače direktor Katoličkog školskog centra Sv. Franja u Tuzli, i nekadašnji rektor Papinskog svećeničkog zavoda Campo Santo Teutonico u Vatikanu, u razgovoru za Anadolu kaže kako je uvijek rado dolazio u Šćipe i da je to mjesto za kojeg ga vežu duboka porodična i prijateljska sjećanja.
Na iftar, upriličen u mjesnoj osnovnoj školi, Jurić je stigao u pratnji roditelja, oca Slavka i majke Anice, gdje su ih mještani srdačno dočekali.
Govoreći o značaju zajedničkog iftara, Jurić je naglasio da su ovakvi događaji prilika da se podijeli radost i međusobno približavanje, posebno ove godine kada su se korizma (post kod katolika, četrdesetodnevna priprava za Uskrs) i ramazan vremenski poklopili.
Pa zajednički iftar je prilika da jedni s drugima podijelimo radost, da u isto vrijeme se ove godine poklopilo akorizma i ramazan, dakle vrijeme posta. U jednoj vrijeme je duhovne obnove, a vrijeme duhovne obnove je također prilika da postanemo bolji ljudi, da pokušamo postati bolji ljudi, pa evo to je jedna zajednička prilika i dijeljenje radosti.”
"Vrijeme posta ujedno je vrijeme duhovne obnove, prilika da postanemo bolji ljudi. Zajednički iftar upravo nosi takvu simboliku – radost zajedništva i međusobnog poštovanja", rekao je Jurić.
Posebno naglašava važnost uloge vjerskih službenika u izgradnji mostova među ljudima, naročito u područjima poput Šćipa, koja su ne tako davno, nažalost, bila pogođena ratnim sukobima.
"Ovo je prilika da pokažemo da možemo i trebamo živjeti zajedno i da trebamo liječiti naše rane prošlosti", dodaje Jurić, naglašavajući da istinsko vjerničko opredjeljenje podrazumijeva bratstvo među ljudima, bez obzira na vjerske razlike.
Iftar je simbolično završen zajedničkom molitvom, a prisutni su obradovani i poklonima – proizvodima od organski proizvedenog brašna iz mlina koji je u vlasništvu Jurićeve porodice.
U vremenu kada Bosna i Hercegovina, zemlja koja je ne tako davno prošla kroz veoma težak period rata i razaranja, ponovo prolazi kroz ozbiljne društvene i političke izazove, zajednički iftar u mjestu Šćipe služi kao podsjetnik na važnost međusobnog poštovanja i zajedništva. Služi kao, kako je poručeno, vrlo jasna poruka da dobri komšijski odnosi, solidarnost, međuvjerska tolerancija i poštovanje nisu samo dio tradicije, već su ključni elementi, bit i suština identiteta ove zemlje.
(HAYAT)