Općinski sud u Mostaru donio je odluku kojom je štrajk prosvjetnih radnika u osnovnom i srednjem obrazovanju na području Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) proglašen nezakonitim.
Ova presuda dolazi nakon što je Vlada HNK podnijela tužbu protiv četiri sindikata obrazovanja, koji zastupaju radnike u osnovnim i srednjim školama, a štrajk je trajao od 26. novembra ove godine.
Sud je održao ročište 13. decembra, razmatrajući tužbu Vlade, koja je osporila zakonitost štrajka prosvjetnih radnika. Podsjećamo, štrajk je pokrenut s ciljem povećanja plata zaposlenih u obrazovnom sektoru za 15 posto. Uprkos višesedmičnim pregovorima i pozivima na rješavanje problema, dogovor između sindikata i Vlade nije postignut, što je dovelo do paralize obrazovnog sistema u ovom kantonu.
Trenutno je u štrajku oko 2.500 zaposlenih u obrazovnim ustanovama, dok približno 20.000 učenika osnovnih i srednjih škola već tri sedmice ne pohađa nastavu. Ova situacija izazvala je ozbiljne posljedice, ne samo za učenike, nego i za roditelje i širu zajednicu, što je dodatno pojačalo pritisak na obje strane u sporu.
S obzirom na sudsku odluku, Koordinacija sindikata obrazovanja osnovnih i srednjih škola HNK najavila je protestnu šetnju koja će biti održana danas. Sindikati ističu da ova odluka neće zaustaviti njihovu borbu za veće plate i poboljšanje radnih uslova, te smatraju da je sudska odluka pritisak na radnike da odustanu od svojih zahtjeva.
Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH ranije je apelovala na Vladu i sindikate da postignu kompromis i omoguće povratak učenika u školske klupe. Ombudsmeni su istaknuli da je obrazovanje osnovno pravo djece, koje ne smije biti ugroženo zbog sporova između radnika i vlasti.
I dok roditelji i učenici s nestrpljenjem čekaju rješenje ovog problema, ostaje pitanje kako će sudska odluka utjecati na daljnji tok pregovora. Protesti i pritisci s jedne strane, te sudske odluke i apeli institucija s druge, dodatno usložnjavaju situaciju, dok se obrazovni proces u HNK i dalje nalazi u zastoju.