Pravilno obavljena doprinosi imunitetu i boljem opštem stanju stabla ili grma, poboljšava estetski dojam, omogućava bolju osvijetljenost i prozračivanje krošnje, povećava se rodnost. Osim toga, uklanjaju se grane koje prekrivaju jedna drugu, kao i stare, kako bi se probudili spavajući pupoljci.
Alat za rezidbu treba da je kvalitetan i da ostavlja ravan i uredan rez. Tup alat će više kidati i oštećivati drvo.
Mogu je obaviti amateri
Za provođenje sanitarne rezidbe postoji neopravdan strah, a mogu obaviti i amateri s minimalnim znanjem o rastu i razvoju drveća i grmlja.
Započinje se uklanjanjem svih polomljenih i suhih grana. U tom postupku zahvatimo 1,5 do 2 cm zdravog tkiva kako bi bili sigurni da smo u potpunosti odrezali sve što je suho ili oštećeno. U slučaju da se cijela grana osušila, tada rez pravimo što bliže deblu ili osnovnoj grani. Deblje grane se prvo sijeku na patrljak, a zatim se u potpunosti odsijeku.
Krošnja treba da je prozračna
Uklanjaju se sve grane koje se preklapaju ili rastu unutar krošnje. Unutrašnjost treba da dobije dovoljno svjetlosti, jer u suprotnom postaje ogoljena i rodnost se premješta na vanjski dio. Cijela krošnja treba da je prozračna. Opasnost predstavlja dugo zadržavanje vode, jer je to podloga za brojne infekcije i napad štetočina, posebno insekata.
Sve vodopije, uspravne grane, je potrebno ukloniti. One crpe hraniva, smanjuju rodnost, a lako se prepoznaju. Grane za koje sumnjate da pokazuju znakove bolesti potrebno je ukloniti, kao i mumificirane plodove, upredena gnijezda.
Miču se i svi izdanci koji rastu iz osnove debla ili se nalaze na samom deblu. Na kalemljenim stablima ovo je redovna mjera pa treba maknuti sve izdanke i priraste ispod samog kalema.
Sve što odrežete uklonite iz voćnjaka ili dvorišta, jer može postati izvor zaraze. Sve rane nastale rezidbom je potrebno premazati voćarskim voskom, a posebno se odnosi na rane većeg promjera. U slučaju da želimo dodatno obaviti zaštitu od pojave infekcije najbolje je koristiti bakarna sredstva.